Harry Potter

Teorie

KONEC POSLEDNÍ KNIHY HP

Každý už jistě mnohokrát přemýšlel, jak by asi mohla skončit poslední kniha, na kterou už všichni netrpělivě čekáme. Je nasnadě, že vyvrcholením knihy se stane závěrečný souboj mezi Harry Potterem a Vy-víte-kým, souboj dobra a zla. Že zvítězí dobro, se dá docela logicky usuzovat- koneckonců je to stále ještě dětská kniha s pohádkovou tématikou. To ovšem vůbec nic nevypovídá o tom, jak kniha ve skutečnosti dopadne.
Hlavním indikátorem se stala po vydání pátého dílu věštba profesorky Trelawneyové, mnohokrát diskutována a probírána ze všech stran. Jeden nemůže žít, pokud druhý zůstává naživu. Ve zkratce nám popisuje tři možné konce knihy:

1) Harry přežije a Vy-víte-kdo zemře
2) Harry zemře a Vy-víte-kdo přežije
3) Zemřou oba dva

Čtvrtou možnost (oba přežijí) věštba vylučuje- ačkoliv podle Brumbála není věštba stoprocentní. Tuto možnost však ponechme stranou.
Možnost, na kterou se nejvíce sází, je ta první. Harry zvítězí, Pána zla porazí, stane se hrdinou. Tradiční happy-end, nějaká ta úmrtí v pozadí, ale jinak šťastný konec. Zvítězilo dobro, tak to má být. Ovšem takový konec by nikoho nepřekvapil. A právě proto na něj nesázím. JKR má v oblibě neobvyklé konce, její knihy mají silný filozofický náboj a proto soudím, že nám připraví něco velice neobyčejného.
Druhá oblíbená možnost je úmrtí obou dvou. Shoduje se to s mnoha teoriemi včetně té, že Harry je viteál. Jestli je nebo není, o tom se nyní nebudu dohadovat. Jisté však je, že takový konec by byl velmi dramatický, smutný a jakoby odbytý. Bylo by pochopitelné, kdyby autorka obě postavy zabila z důvodu, aby nemusela na nátlak fanoušků psát další a další díly po dvaceti letech, po deseti letech a ještě jednou po dvaceti. A je dost dobře možné, že to udělá.
Tak jako tak v obou dvou možnostech Vy-víte-kdo nepřežije.

Na poslední možnost nesází snad vůbec nikdo. Zdá se nemožné, aby Pán zla přežil a Harry Potter zemřel. Říkáte si: „To přece nejde, dobro musí zvítězit, Pán zla nemůže přežít!“ Jistě, pokud by Harry Potter Pána zla neporazil, ovládl by svět a takový konec je samozřejmě nemožný. Ale je rozdíl mezi „porazit“ a „zabít“. Věštba pouze říká, že „jeden nemůže žít, zůstává-li druhý naživu“. Harry Potter není schopen zabít. Ani v největším návalu vzteku, kdy zemřel jeho kmotr Sirius, nebyl schopen kletby Cruciatus. Je otázka, zda by proti Pánovi zla dokázal efektivně použít kletbu Avada Kedavra. I kdyby byl někdo, kdo by ho byl schopen ji naučit, není vyloučeno, že by to nakonec nedokázal.
Je však nutno si položit otázku, zda by něco takového bylo skutečně nutné. Víme, že Vy-víte-kdo se nejvíce bojí smrti a dlouho proto ní bojuje. Proto také vyrábí viteály, aby smrt dokázal přelstít. Ale vzpomínáte na jeho souboj s Brumbálem? Bradavický ředitel mu tehdy tvrdil, že „jsou horší věci než smrt“. Vy-víte-kdo tomu pochopitelně nevěřil. Ale ve třetím díle je důkaz jeho slov.
Vzpomeňte na rozhovor Lupina a Harryho ohledně nařízení, aby byla Siriusovi vysáta duše hlídajícími mozkomory, pokud na něj narazí.

„Cože? Oni ho zabijí?“
„Ne, něco horšího. Vysají mu duši…“

Z tohoto dialogu je zřejmé, že život bez duše je v kouzelnickém světě považován za horší osud než smrt. To měl zcela jistě na mysli Brumbál, když bojoval Vy-víte-s-kým. Tělo bez duše by bylo pro Vy-víte-koho určitě horším trestem než smrt, které se tak bojí. Ale něco takového mu nemůže zákonitě ani přijít na mysli, vždyť mozkomorové jsou jeho přirození spojenci!

A to je právě jeho Achillovou patou. Možná jeden ze způsobů, jak ho efektivně zneškodnit, je zbavit ho duše. Není přece potřeba ho zabíjet. Harry není vrah a nechce se jím stát, i když se snaží dodávat si odvahy a tvrdí sám sobě, že to zvládne. A aby hlavní kladný hrdina skončil jako vrah, to se mi také nezdá jako pěkný konec dětské pohádkové knížky. Jestliže však „zbaví svět Pána zla“ touto cestou, nebude muset nikdy kletbu Avada Kedavra použít. Ale sám, podle věštby, zemřít musí, jestliže osudem Pána zla bude žít dál bez duše. Věštba však neříká čí rukou. Může se stát, že ho zabije Červíček nebo někdo jiný. Může také zemřít rukou Vy-víte-koho předtím, než mu bude vysáta duše. Jisté však je, že jestliže dojde k tomu, že Vy-víte-kdo bude zneškodněn tímto způsobem, Harry Potter zemře. Ale ani tuto možnost nelze zavrhnout. Vy-víte-kdo může skončit v péči lékařů z nemocnice svatého Munga jako troska bez duše. Neškodný, ale živý a přemožený. A Harry Potter může být oslavován jako ten, kdo nakonec přeci jen zbavil svět té hrozby.

Přestože Harry Potter nakonec zemře, dobro zvítězí. Ačkoliv Vy-víte-kdo bude žít dál, zlo bude poraženo. Kniha skončí neočekávaně. Tragicky a přesto šťastně. Na to jistě nikdo nesázel. JK Rowlingová nám připravila překvapení, které nikdo nečekal...
 
Poslední komentáře
05.01.2008 22:02:52: no... přemýšlela jsem... tohle je docela dobrá teorie... ale co kdyby se třeba Voldemort zabil sám? ...
 
>