Harry Potter

Teorie

Viteál Harry Potter

Je opravdu možné, aby byl Harry viteál?
Pořád se dohadujeme, že Harry je či není viteál, konkrétně jeho jizva. Pojďme si tuto skutečnost trošku rozebrat.
A začneme hezky od začátku tj. onou slavnou věštbou.

1. Příchod toho, v jehož moci je porazit Pána všeho zla, se blíží… narodí se těm, kteří se mu již třikrát postavili, na samotném sklonku sedmého měsíce roku… a Pán zla ho poznamená jako sobě rovného, on však bude mít moc, jakou Pán zla sám nezná… proto jeden z nich musí zemřít rukou druhého, neboť ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu… Ten, v jehož moci je porazit Pána všeho zla, se narodí až sedmý měsíc bude umírat…


Trelawneyová nám zde stroze naznačila, že se narodí někdo, kdo bude mít moc a odvahu se postavit Pánovi všeho zla tj. Voldemortovi. Myslím, že můžeme zavrhnout teorii o tom, že tím vyvoleným může být i Neville. Jak je ve věštbě řečeno Voldemort si ho označil jako sobě rovného. Můžu ale také říct, že ho takto označili již jeho rodiče, tím, že se rozhodli skrýt se. Tím dali určitý podnět Voldemortovi a ten si posléze vybral je.

Jakou moc nemůže mít Pán zla?? Napadá mě mnoho věcí:
1) lásku, toto je velmi silná moc, ale jsme si jisti, že on nedokáže milovat? Možná jen přeci někdo ve skrytu duše. Ale myslím si, že Rowla nám Voldyho prezentova přesně podle psychologických příruček. Samotné zlo, které se nebojí zničení světa jen aby mohlo mít neomezenou moc.
2) Soucit, i když se to nezdá, ale Harry má mnoho soucitu. Dokonce i občas polituje Malfoye. Dokáže soucítit s utrpením druhých. Myslím, že tato schopnost taky Voldemortovi chybí.
3) Kamarády, toto sice podle vás není moc veliká moc, ale podle mě ta největší. Je to kombinace lásky a soucitu, sebeobětování a nasazení svého života za své bližní. Harry se dokáže obětovat pro své přátele, jako to udělala Harryho matka pro něj. To je veliká moc.

Dostávám se k další části věštby:
proto jeden z nich musí zemřít rukou druhého, neboť ani jeden nemůže žít, jestliže druhý zůstává naživu…
Pokud by byl Harry viteál tato část věštby by byla značně nepřesná. Aby mohli Voldyho zničit, Harry by musel zemřít. Ale v tomto případě nám vyplývá otázka: Kdo tedy zabije Voldemorta? Bude to Hermiona či Ron nebo někdo úplně jiný? V tomto případě by to, ale věštbě velmi odporovalo. proto jeden z nich musí zemřít rukou druhého Je možné, aby Voldemort zabil Harryho, ale pak už nikdo jiný nebude schopen zabít Voldemorta, protože tou velikou mocí byl obdařen on Vyvolený. Dostáváme se tedy do začarovaného kruhu. Aby opravdu vyšlo z bitvy vítězně dobro, Harry musí být Voldyho vrahem. Jinak by věštba byla nepřesná a zavádějící.

A ještě jednou k věštbě. Je docela možné, že význam věštby se ztratil v překladu. Pan Medek je vynikající překladatel, ale nikdo nemůže vědět co Rowla zamýšlí, a proto je nesmírně těžké odhadovat význam slov, která nám ona v angličtině nabízí.
Osobně však doměnku "Harry - viteál"  nezastávám.
 
Poslední komentáře
23.09.2011 19:37:57: Ja som sa zasa dostala k logickej diere. Ak bol Harry horcrux a horcruxy môžme zničiť zubom bazilišk...
02.01.2009 14:58:38: A tu moc, kterou Voldy neměl, byla, že Harry se umí postavit smrti, hodlal ji přijmout a prohrát.Vol...
02.01.2009 14:55:13: Jejda,já se nepodepsala :D Snad jste to ode mě pochopili, jak jsem to chtěla říct.
02.01.2009 14:54:25: Ahojky,Harry je viteál, četla jsem HP 7 a tam bylo,že on se postavil Voldymu, aby zemřel, páč pochop...
 
>